Szerencsés stratégiák: a szerencsejátékos hiedelmeinek felfedezése

Akár szerencsejátékos vagy, akár nem, a fogadás, a szerencsejátékok világa mindenki lenyűgöz. Különösen izgalmasak lehetnek a különféle meggyőződések, hiedelmek és rituálék, amelyek átitatják a teljes ágazatot. Ezek a dolog lehetnek tárgyak, talizmánok, különleges számok vagy akár kisebb cselekedetek, mozdulatok, a világ szerencsejátékosai szinte mind alkalmaznak valamit. Az alábbi posztban a GG Bet kaszinó esetében is gyakran alkalmazott játékoshiedelmeket és rituálékat mutatjuk be. Cikkünk elkalauzolja az olvasót a keresztúthoz, ahol a logika találkozik a szerencsével, és ahol a készségek a szerencsével ütköznek – felfedezzük a szerencsejátékosok hiedelmeinek lenyűgöző világát!

A szerencse játéka

Ahhoz, hogy a szerencsejátékos hiedelmeket megértsük, fontos, hogy egy dolgot megértsünk: a szerencsejáték az, amit a neve is takar – a szerencse és az esély játéka. Minden játékban a kimenetel bizonytalan és megjósolhatatlan, s ez egy misztikus ködöt von köréjük, amelyen az egyszerű logika gyakran nem tud áthatolni. Itt jönnek képbe a hiedelmek, amelyek áthidalják a szakadékot a bizonytalanság és az emberekre jellemző irányítási szükséglet között. A legáltalánosabban elterjedt hiedelmek a következők:

       Szerencsét hozó tárgyak – talizmánok: ezek a hagyományos szerencsejelképek (lóhere, patkó, stb.) mellett más személyes tárgyak is lehetnek, amelynek a tulajdonos szerencsehozó tulajdonságot társít.

       Szerencseszámok: a legelterjedtebb hiedelem az, hogy egy bizonyos számot, számsort, szerencsésnek titulálunk.

       Rituálék: ez a fajta viselkedés sok mindenben megjelenhet. Lehet valakinek egy szerencsés ruhadarabja, valaki ragaszkodhat az ültetési sorrendhez, vagy pedig lehet olyan kis stiklije, amit minden kör előtt elvégez, pl.: rálehel a kockára, megcsókolja a gyűrűjét, stb.

       Szerencsés dátumok és napok: néhány szerencsejátékos egyes napokat vagy dátumokat tart szerencsésnek.

       Elkerülési taktikák: sok olyan játékos van, akik kerülnek bizonyos dolgokat, amelyekhez balszerencsét társítanak, mint mondjuk a 13-as szám vagy mondjuk átmenni egy létra alatt.

       Személyiséggel való felruházás: ilyen dolog például ha egy nyerőgépre azt mondjuk, hogy hideg, míg a másik meleg, vagy ez a szám hideg, az a szám meg jól fut.

A következő pár bekezdésben megnézzük egy kicsit közelebbről a legáltalánosabban elterjedt hiedelmeket.

Szerencseszámok

Sok kultúrában bizonyos számokat szerencsehozó tulajdonsággal ruháztak fel. Ilyen például a 7, amely univerzálisan elfogadott, mint szerencsés szám. Ennek változatos vallási és kulturális oka lehet, mint mondjuk az iszlámban a hét mennyország, vagy a kereszténység hét főbűne. Az statisztikailag igazolt, hogy két dobókockával a 7-et lehet a legtöbb kombinációval megalkotni. A héttel ellentétben pedig ott van a 13, ami szinte mindenhol a balszerencsét jelzi.

Ugyanakkor ott a kínai kultúrkör, ahol meg a 8 a szerencseszám, mivel Mandarin nyelven kimondva a hangzása hasonló a „bőség” szó hangzásához. Azonba a 4 például pont az ellentéte, kerülik is, mivel a hangzása a „halál” szó kiejtéséhez hasonló. A számok erejében való hit nem csak a kockában és a rulettben van jelen, mivel sok olyan játékos van, akik csak adott napokon játszanak, adott időszakban, vagy ragaszkodnak az asztalnál a „szerencsés” helyükhöz.

Talizmánok

A szerencsejátékosokra jellemző hiedelmek között kitüntetett helye van a szerencsét hozó tárgyaknak, a talizmánoknak is. Szinte mindenki, aki rendszeresen játszik, kijelölt már magának valamit, amit szerencsehozó talizmánként tart számon. A játékosok különféle talizmánok széles körét találták ki, ilyen mondjuk a négylevelű lóhere, a patkó vagy a nyúlláb – ezeknek valamilyen okból szerencsét hozó erőt tulajdonítanak. A személyes talizmánok köre egyébként a szerencsezoknitól a szerencsés harapnivalóig is terjedhet. A leggyakoribb talizmánok egyébként az alábbiak:

       Négylevelű lóhere: a lóhere ritka változata, pont emiatt tartják szerencsehozónak.

       Nyúlláb: hosszú ideje, több kultúrában is a szerencsét, a termékenységet és a bőséget jelképezi.

       Patkó: a rossz szellemeket távol tartja, az U alakban felakasztott patkó szerencsét is hoz.

       Szerencseérmék: egy különleges évben kiadott érme (pl.: születési évből) gyakran lehet szerencsetalizmán.

       Szerencsehozó talizmánok a 7-es számmal: két szerencsevonzó dolgot ötvöznek azok a talizmánok, amelyek a szerencsés hetest ábrázolják.

       Makkok: főleg az északi mitológiára jellemző, hogy makk szerencsét hoz, és még a villámcsapás ellen is véd.

       Személyes talizmánok: sok játékosnak van saját talizmánja, ami valamilyen szerencsevonzó tárgy, mint egy zokni, egy alsónadrág, szemüveg, gyűrű, fülbevaló, vagy lényegében bármi lehet.

Szertartások és hagyományok

Jelentős szerepe van a szerencsejátékosok életében a szertartásoknak is. Ezek olyan érdekes viselkedésformákat takarhatnak, mint mondjuk az egy adott színhez való ragaszkodás játék közben, vagy éppen a játék során egy visszatérő mozdulat, esetleg olyan apróság, mint a kocka megfújása dobás előtt. Még az online játékban is utolérhetők ezek a jelenségek, olyan formában, mint hogy valaki csak adott ritmusban kattint a pörgetés gombra, vagy csak adott székben ülve játszik.

Záró gondolatok

Ezek a kis stiklik és hiedelmek a külső szemlélő számára furcsának tűnhetnek, ugyanakkor a szerencsejátékosok számára a kontroll (hamis) érzetét adják, ami segíthet abban, hogy abbahagyják a játékot, amikor úgy érzik, hogy elfogyott a szerencséjük. A pszichológia szemszögéből vizsgálva ezek a hiedelmek növelhetik az önbizalmat, csökkentik a játék stresszét, és segítenek a játékosoknak megbarátkozni a játékok bizonytalanságával. Az már régóta bizonyított tény, hogy a ház mindig győz, a szerencsejátékosok agya azonban mindig valamilyen külső segítség felé nyúl, hogy látszólagos irányítást adjon a véletlenszerűség és a lehetőség világában.

 

 

Lovehostel

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Back to top